MINISTARKA zaštite životne sredine Sara Pavkov izjavila je danas da je prvih 100 dana rada Vlade Republike Srbije u resoru koji vodi obeležilo niz uspešnih aktivnosti na unapređenju zaštite prirode i kvaliteta vazduha, kao i na realizaciji kapitalnih projekata izgradnje zelene infrastrukture u oblasti upravljanja čvrstim otpadom.

МИНИСТАРКА ПАВКОВ О ПРВИХ 100 ДАНА ВЛАДЕ: Поносна сам колико је добрих вести из области коју водим стало у првих 100 дана рада

Foto: Ministarstvo

– Kada sumiramo rezultate iz prethodnog perioda, izuzetno sam ponosna što je u naših prvih sto dana rada stalo puno odličnih vesti. Poslednja u nizu i jedna od najznačajnijih iz oblasti zaštite prirode, jeste što je Grad Novi Sad juče i zvanično dobio prestižnu akreditaciju ‘Grad vlažnih područja’ na COP15 Ramsarskoj konvenciji u Zimbabveu. Time je postao jedan od samo 74 grada na svetu koji može da se pohvali ovim uspehom, a Republika Srbija prva zemlja u ovom delu Evrope čiji je grad primio takvu akreditaciju. Kako bismo još bolje čuvali naša prirodna dobra, nastavili smo da povećavamo površinu teritorije naše zemlje pod zaštitom, tako što smo nedavno proglasili Predeo izuzetnih odlika ‘Planina Jelica’. Taj posao nastavljamo i u narednom periodu i zato mi je drago što upravo danas, simbolično, sto dana rada Vlade obeležavamo u Knjaževcu, na čijoj teritoriji se nalazi Nacionalni park ‘Stara planina – rekla je Pavkov.

Govoreći o rezultatima u oblasti zaštite vazduha, ministarka je naglasila da je donet izuzetno važan Zakon o zaštiti vazduha koji nije menjan od 2009. godine. 

– Napravili smo značajan korak napred u ovoj oblasti, a ono što je za građane najvažnije, jeste da je proširena kaznena politika, precizirani su rokovi za upoznavanje javnosti sa rezultatima merenja kvaliteta vazduha i stvoren je okvir za efikasniju primenu mera zaštite vazduha u praksi. Pored regulative, i dalje sprovodimo sve mere za bolji kvalitet vazduha koje su u prethodnim godinama dale dobar rezultat. Značajan iskorak je što smo obezbedili i kreditnu liniju od 50 miliona evra, koji će biti uloženi u projekte za bolji vazduh i to u lokalnim samoupravama u kojima su ranije zabeležene povišene emisije zagađujućih materija – rekla je Pavkov.

Kada je reč o izgradnji zelene infrastrukture u oblasti upravljanja čvrstim otpadom, Pavkov je rekla da je i u tom delu zabeležen napredak.

– Na osnovu ugovora koji je nedavno potpisan, u narednom periodu krenuće opsežni radovi na modernizaciji i proširenju Regionalnog centra za upravljanje otpadom ‘Srem-Mačva’ u Sremskoj Mitrovici. Gradiće se sistemi za sakupljanje procednih voda i biogasa, postrojenje za tretman procednih voda i svi oni elementi koji čine centre za upravljanje otpadom i u evropskim zemljama. U završnoj fazi je i izgradnja kompostane u Pirotu, koja je važan element za primenu principa cirkularne ekonomije u sklopu pirotskog regionalnog centra, na koji otpad dovoze i Babušnica, Bela Palanka i Dimitrovgrad. Cilj je da se što više otpada tretira kao resurs i ponovo upotrebi, kako bi se odlagale najmanje moguće količine, čime se produžava vek korišćenja deponije. Time ujedno rešavamo problem otpada za građane i ispunjavamo ciljeve Zelene agende, kojima smo posvećeni – rekla je Pavkov.

Ministarka je istakla da je izuzetno ponosna na zalaganje, posvećenost i motivaciju tima koji vodi i da će Ministarstvo zaštite životne sredine i u narednom periodu nastaviti da radi na realizaciji projekata zaštite životne sredine, kojima se značajno unapređuje kvalitet života građana.